
Kouzlo asertivní komunikace
Už nám zase bouchly zase? Pohár trpělivosti přetekl? Mám přece právo na to se ozvat!
Ano, máte, ale ženy, které ví, co chtějí a také toho dosáhnou, ví, že je potřeba komunikovat otevřeně, jasně, úderně a bez emocí. A ne až v momentě kdy nám věci přerostou přes hlavu a my pak v emocích často řekneme, co nechceme.
Zažila jsem to mnohokrát – mlčíme, děláme i věci, do kterých se nám úplně nechce a najednou se ocitneme v koutě. Aniž bychom věděly, jak se to vlastně stalo. A pak se ozveme. A druhá strana na nás kouká a říká: jéé, to jsem nevěděl/a že ti to vadí. No bodejť, když jsme mlčely.
Co to vlastně tedy je asertivní komunikace?
Je to způsob vyjadřování, který vám umožňuje jasně a sebevědomě sdělovat své myšlenky, pocity, názory a potřeby, aniž byste porušovali práva ostatních nebo znevažovali jejich pohledy. Takže nejste ani pasivní – neodevzdáváte svá práva – ani agresivní – neporušujete práva ostatních. Vyslechnete si jejich názory a zároveň říkáte otevřeně názory svoje. A hledáte kompromis.
Jak jí přijít na kloub?
Mluvíme jasně, stručně, konkrétně – bez eufemismů. My ženy často věci zaobalujeme a pak se key message ztratí v překladu. Máme obavu, že když někomu řekneme negativní zprávu, že narušíme přátelské ovzduší. Ale opak je pravdou. Pokud nebudete věci správně komunikovat nebo řešit, tak se záhy z přátelského prostředí stane peklo na zemi.
Respektujeme sebe i ostatní. Prostě se chováme tak, jak chceme, aby se ostatní chovali k nám. A hned si všichni umíme představit, co to respekt je.
Umíme se postavit za sebe – zdvořile ale pevně. Takže je potřeba se naučit především říkat NE. Nejsme totiž vinny, když prosbu odmítneme. Nikde na světě není psáno: jsem zde a udělám pro vás cokoliv, dokud nepadnu! A ještě jedna věc – mluvíme v „ich“ formě. Když totiž používáme JÁ, tak přebíráme odpovědnost za svůj život a nejsme jen třtina ve větru se klátící. Samy to znáte, jak vám přijde směšné, když někdo říká: společnost rozhodla nebo my si myslíme.
Držíme emoce na uzdě. Život není balet ani procházka růžovou zahradou a tak je potřeba nebýt každý den drama queen, ale naopak dámou, ženou na úrovni, která ví, za co stojí a jak si o věci správně říct. A to není nátlak, hysterie nebo manipulace.
Tipy pro zlepšení asertivní komunikace:
Vyjasněte si své cíle.
Před důležitým rozhovorem udělejte přípravu. Minimálně v hlavě si řekněte – čeho chci dosáhnout? Shody? Chci jen informovat nebo hledám řešení, potřebuji strhnout ostatní? Potřebuji je mírně vystrašit, že jde do tuhého? Jak jsou mé hlavní body, co chci říct?
Trénujte JÁ
Stoupněte si před zrcadlo a mluvte – Já si myslím, Já to tak cítím, Já s tím nesouhlasím. Možná to ze začátku půjde ztuha, ale opakování je matkou moudrosti. Nemáte zapotřebí se schovávat za množné číslo.
Naslouchejte a navíc aktivně.
Je potřeba nejen chrlit své požadavky a převálcovat prosti stranu, ale také naslouchat. Co opravdu chtějí? Kde je zakopán pes? Kde najdeme shodu? Podařilo se mi ho nebo ji přesvědčit? Nebo mám zaděláno na problém a v blízké době tady bouchne pomyslná bomba jen proto, že neposlouchám nebo strkám hlavu do písku a dělám, že nevidím zlo, neslyším zlo?
Starý dobrý body language a oční kontakt.
Letitě nevěřím lidem, kteří podávají ruku jako leklá ryba a uhýbají pohledem. Je to podloženo mnoha zkušenostmi a vždy se nakonec potvrdilo, že to nejsou lidé, kterým se dá věřit. Navíc člověk, který na vás nekouká, ale bloudí očima po místnosti dává najevo, že ho vlastně nudíte. A to zrovna nevede k tomu, že byste mu pak chtěli vyhovět, že ano.
Chcete se naučit, jak získat to, co chcete? Jak efektivně a asertivně komunikovat v různých situacích? Toto a mnohem více se dozvíte v rámci online MASTERCLASS webináři:
JAK SI ŘÍCT O VÍC
Získáte praktické nástroje, jak si říct o víc peněz, o povýšení, jak se umět prodat, vybudovat si autoritu a budovat osobní značku. Během dvou hodin vám předám více jak 25 let zkušeností. Mým posláním je podporovat ženy při prorážení skleněných stropů. Aby se přestaly bát a podceňovat.