
Sedíte u večeře s kamarádkou, která si objednala jen salát, ale už deset minut fascinovaně hledí na vaše carbonara. Pak se usměje a rádoby soucitně řekne: „Já bych toto tedy sníst nemohla, ale tobě to přeju, ty můžeš.“ Vám přeběhne mráz po zádech a těstoviny zhořknou v ústech. Jak to myslela? Jako, že nepotřebuji hubnout? Nebo naopak, že je mi jedno, jak vypadám?
Pak dorazíte domů, kde je nepořádek jako po výbuchu. A tak řeknete manželovi a dětem, že takhle tedy ne, ať se zvednou a jdou uklízet. Manžel se otočí na děti a medovým hlasem se spikleneckým mrknutím prohlásí: „Maminka je dnes nějaká podrážděná, co říkáte, děti.“ A vy máte dusivý pocit, že chcete někoho zabít.
Pasivní agrese. Tichá, uhlazená, přesto agrese. Jako luxusní parfém s kapkou jedu. Neotráví vás hned, ale po čase si všimnete, že si vybírá daň. Už se vám nechce chodit na večeře s kamarádkou, jste naštvaná jen, co za vámi zaklapnou dveře od bytu a automaticky očekáváte jedovaté poznámky.
Co to ale přesně je, pasivní agrese?
Psychologové by řekli: „Nepřímé vyjadřování negativních emocí, zvlášť frustrace nebo hněvu, skrze zdánlivě nevinné chování.“ Já říkám: „Zbabělé bodnutí nože do zad.“
Partner vám doma neřekne, že mu vadí, že jste úspěšnější v práci. Raději to zaobalí. Večeříte, on pozvedne sklenku a s úsměvem zahlásí: „Na naši hvězdu! Kdybych tě neznal, myslel bych, že jsi PR manažerka roku. Ale ty jsi prostě jen hlasitá.“ A pak se směje. A čeká, že se přidáte. Když nezareagujete, přichází klasické: „No tak! Dělám si srandu. Neber se tak vážně, drahá.“ A vy se chvíli cítíte jako ta přecitlivělá, co nerozumí vtipu. Pak si ale všimnete, že obdobný humor přichází pokaždé, když je partner nespokojený, protože mu vlastně zrcadlíte, co sám nemá, i když by chtěl mít.
Pasivní agrese je forma manipulace. Používáme ji dle hesla „Když se chci cítit lépe, ponížím ostatní“ a často právě tam, kde si myslíme, že přímá konfrontace není vhodná – v práci, v partnerských vztazích, s rodinou. Všude tam, kde nechceme být ti zlí nebo ti konfliktní nebo kde jsme se z nějakého důvodu nenaučili zdravě komunikovat. Tak raději bodneme decentně, potichu.
Skrývá se v situacích, kdy jasně cítíte, že je mezi vámi a druhým člověkem dusno, ale na přímý dotaz, zda se něco neděje, se dozvíte jen naštvané: „Nic, v pohodě“. Může se objevit na poradě, když vám kolegyně po vaší prezentaci položí ruku na rameno a shovívavě řekne: „To je hezké řešení, já bych ho tedy nepoužila, ale chápu, že jsi na to neměla moc času.“ A samozřejmě je tu klasické maminkovské: „Nic nepotřebuju, jen bych ráda věděla, kdy se zase ozveš… Ale chápu, že máš svůj život.“
Jak se proti pasivní agresi bránit
- Reagujte, braňte se, řekněte co, vám vadí – hned, jasně a zdvořile
Zkuste například „Mám pocit, že tě něco trápí. Můžeš mi říct přímo, co ti vadí?“ Možná to nebude fungovat okamžitě, ale opakování je matkou moudrosti.
- Použijte také humor
Pokud vás někdo popíchne ve snaze schovat to za vtip, použijte jeho vlastní zbraň. „To byl skoro kompliment – dávám mu 6 z 10 na škále skorolichotek.“ Pomůže to odlehčit situaci, a zároveň druhému ukážete, že jste ho prokoukly.
- Nastavte hranice
Nemusíte být útočné, ale měly byste umět nastavit hranice jasně a nahlas. „Pokud je problém, pojďme ho řešit napřímo. Tohle se mi nelíbí. Vadí mi to.“ Počítejte s tím, že se vás druhá strana pokusí vyprovokovat prohlášeními typu: Ty ale vůbec nemáš smysl pro humor, ty nic nevydržíš a podobně. Zůstaňte ale v klidu a stůjte si za svým, jen zopakujte, že vám to vtipné nepřijde.
- Řiďte se heslem královny: Stay calm and carry on
Cílem pasivní agrese je vyvolat zase jen agresi. Ale vy jste dospělá žena! Takže se hluboce nadechněte, vydechněte a uvědomte si, že vaší silou je právě váš klid.
Život je příliš krátký na to, abychom si nechaly všechno líbit a našlapovaly po špičkách. Je potřeba se za sebe postavit. Pasivní agrese je jako halenka z nádherného materiálu, který na těle škrábe. Vypadá skvěle, ale dlouho se v ní vydržet nedá. Pravá elegance je v přímosti. V tom, že umíme říct, co si myslíme a v odvaze říct: „Tohle mi nesedí.“