
Od jakživa máme v sobě zakódováno, že musíme pomáhat. Jsme přece hodné holky. A pokud to nebudeme dělat, tak nás nebudou mít ostatní rádi. A tak makáme a makáme, děláme věci za ostatní, přijmeme každý úkol, který se jen mihne kolem, a nakonec nás z toho pomyslně trefí. A přitom se stačí jen zastavit, uvědomit si, že váš čas je po zdraví to nejdůležitější, co máte a že nejste vinny tím, když někomu řeknete slušně – NE teď nemůžu, NE teď to nechci dělat, NE udělej si tu práci sám/sama. Umět říkat NE je totiž známka respektu sama k sobě! Protože pokud neřídíte svůj čas, budou ho řídit ostatní.
Takže jak na to? Zde najdete TIPY JAK ŘÍKAT NE
- Uvědomte si hodnotu svého času
Náš čas je omezený ale často se chováme tak, jako bychom ho měli nepřeberné množství. A pak doděláváme úkoly po nocích a jsme ve stresu, že nemám čas na to, co bychom si opravdu přály. Je potřeba myslet na to, že i mentální energie má své limity a je potřeba si nastavit hranice.
Praktické tipy, jak na to:
- Sledujte, na čem trávíte svůj čas – chvíli si to pište – jsou to plánované úkoly, maily, ad hoc úkoly, pomoc kolegům, telefonáty?
- Spočítejte si, kolik stojí hodina vašeho času (rozpočítejte svou mzdu na hodiny, pokud jste zaměstnané, případně měsíční fee, které máte například u klienta počtem hodin, kolik na něm strávíte)
- Představte si, že každý váš den má 24 zlatých mincí. Jak je rozdělíte mezi práci, odpočinek a osobní aktivity?
- A teď si řekněte, co je pro vás nejdůležitější – příprava strategické prezentace? Získání nového klienta? Nastavení systému do tehdy a tehdy? A věnuji tomu dost času? Pokud svůj čas plýtváte na úkoly bez přidané hodnoty, chybí vám jinde.
- Začněte s malými kroky:
Nemusíte odmítat velké věci hned na začátku. Začněte malými „NE“ v situacích, kde se cítíte relativně komfortně, a postupně si budujte jistotu. Asi těžko hned odmítneme požadavek svého šéfa, ale už jednodušeji to půjde vůči kolegyni. Nové věci je potřeba zkoušet a opakovat až se stanou zvykem – a jak víme, zvyk je železná košile a vy už pak nad tím ani nebudete muset přemýšlet. A poznáte, jak úlevné je umět říct NE.
Praktické tipy, jak na to:
- Vyberte si pro začátek situaci, kdy se cítíte komfortně a kde víte, že odmítnutí nebude mít negativní dopad – odmítnete jít do kina, když se vám nechce, odmítnete pro kolegyni udělat tabulku
- Nachystejte si dopředu pár frází, které můžete použít: Omlouvám se, ale nemám čas, omlouvám se, mám už v plánu navečer něco jiného, Děkuji, že jsi na mne myslel, ale bohužel nemám kapacitu se přihlásit
- Uvědomte si pak, jak jste se cítily – možná že ze začátku tam pořád bude vzadu v hlavě pocit, že jste vinny, ale zároveň ucítíte velkou úlevu. Že jste se postavily za sebe, že se neproberete jednoho dne v koutě, kde už nebudete mít kam uhnout.
- Příliš nevysvětlujte
Občas chceme něco odmítnout, a tak se do toho zamotáme, že nakonec kývneme. A pokud proti nám stojí někdo, kdo umí dobře manipulovat lidmi, jsme ztracení. Chceme odmítnout kolegyni úkol, protože už tak máme své práce dost. A kroutíme se u toho – víš, já už nemám moc času, musím dodělat svou práci a dnes jsem chtěla jít s práce dřív si zaběhat. A ona řekne: prosím Tě, lepší je běhat ráno, si raději přivstaň a dnes fakt potřebuju abys mi pomohla. A jste v kleštích. Jednoduché – omlouvám se, ale nemůžu stačí. TEČKA.
Praktické tipy, jak na to:
- Připravte si pár frází, jak a co odmítnout (hlavně pro věci, které odmítat chcete a která vás už dlouhodobě štvou)
- TEČKA. Zastavte se. Stát a MLČET. Myslete na to
- Těžko na cvičiti, lehko na bojišti
Opakování je matkou moudrosti, to už jste viděli v předchozích tipech. A tak není nic zvláštního na tom, když si to budeme zkoušet předem jako herečky před představením.
Praktické tipy, jak na to:
- Koukejte na sebe do zrcadla a říkejte, jak budete chtít něco odmítnout. Není to ono, nejste přesvědčivě? Tak znovu.
- Poproste kamarádku, partnera, rodiče ať to s vámi zkouší a dávají vám záludné otázky, zkouší s vámi manipulovat a vy se učte, jak na to.
Chcete se naučit, jak říkat ne, zjistit další tipy a nastavit si zdravě hranice?
Toto a mnohem více se dozvíte v rámci online MASTERCLASS webináři:
JAK SI NASTAVIT HRANICE A MOTIVOVAT TÝMY
Získáte praktické nástroje, jak si nastavit zdravě hranice, jak motivovat týmy včetně generace Z, jak efektivně komunikovat. Během dvou hodin vám předám více jak 25 let zkušeností. Mým posláním je podporovat ženy při prorážení skleněných stropů. Aby se přestaly bát a podceňovat.