V zaměstnání trávíme až příliš času na to, abychom v něm pouze přežívali. Patříte k těm, kdo ztratili pověstný drive? Tady je pět tipů, co dělat, aby se vám energie i radost z práce zase vrátily.

Jsem ve firmě mnoho let. Všechno už jsem viděla, mám pocit, že jsem všechno slyšela. Motivaci mám na bodě nula, zároveň mně děsí, že to tady takhle doklepu do důchodu, svatby, než budu mít dítě, než děti vyrostou, než se přestěhuji. Nechci přece být quiet quitter. A nechci z této práce odcházet. Protože to tady mám vlastně ráda, případně moc není, kam jinam jít. Poznáváte se? Pokud ano, není to ostuda ani tragédie. Motivace není nekonečný zdroj – přichází a odchází, stejně jako mnoho dalších věcí v našem životě. Naše priority se mění. Jak znovu získat tu správnou pracovní energii a dlouhodobě si ji udržet? Tady je pět praktických tipů, které vám pomohou mít opět radost z toho, co děláte.

  1. Připomeňte si, proč to vlastně děláte

Pokud vám chybí pracovní motivace, prvním krokem k jejímu obnovení je uvědomit si, proč děláte to, co děláte. Před lety, když jsem porodila druhého syna, jsem měla jasnou představu – do roka se vrátím zpátky do práce, rozjedu hvězdnou kariéru a vystoupám po žebříčku do top managementu velkých firem. Po pár měsících jsem ale zjistila, že je syn těžce postižený a celé rodině se převrátil život naruby. Složenky se ale neptají a já se do práce stejně brzy vrátila. Najednou jsem oceňovala to, co mi dřív vadilo. Rutinu, fakt, že všechny procesy a systémy znám, že vím, kam sáhnout a nic mne nepřekvapí. Svou mentální energii jsem totiž potřebovala věnovat něčemu úplně jinému. To, že jsem ve fajn práci, kde sice nikam nerostu, ale mám jistotu výplaty a taky pomoci ze strany kolegů, pro mě v danou dobu bylo dostatečnou motivací.

Zeptejte se sama sebe: děláte práci čistě pro peníze? Nebo proto, že jste díky ní hodně vidět a přináší vám slávu? Nebo je to jen stupínek v rámci vysněné kariéry? Nic z toho není špatně, často je to kombinace všeho. A je to tak v pořádku. Do práce nechodíme jako do baletu, ale proto, abychom pokryly naše potřeby. Když máte malé děti, hledáte spíš flexibilní zaměstnání, které vám umožní se více věnovat rodině. V jiném období života naopak zase chcete dynamickou práci, která nás žene vpřed. Vždy je potřeba se čas od času zastavit a říct si: Fajn, jaké jsou výhody toho, že jsem tady? Možná se teď nerozvíjím jako dřív, ale mám více času na sebe. Nebo jedu jak motorová myš, protože akceleruji svou kariéru. Případně jsem tu, protože je pro mne důležitá pomoc lidem – to hodně platí například v neziskovém sektoru. Napište si na papír, co vám vaše práce dává a hned uvidíte všechny její výhody.

  1. Objevte sílu networkingu

Obklopujte se inspirativními lidmi: ať už v práci nebo v rámci komunit, spolků či v online prostoru. Zajímá vás AI, marketing, HR, logistika? Existuje mnoho zajímavých skupin, kde se můžete pořád učit něco nového a zjišťovat, že i po letech je vaše práce sexy. Využijte nabídku různých konferencí a jděte se tam podívat. Poznáte nové trendy, nové lidi a nakopne vás to. Upravte svůj zanedbávaný profil na LinkedIn a každý den zkontrolujte, co je tam nového nebo koho zajímavého byste mohla začít sledovat. Nadšení bývá nakažlivé – nebojte se ho čerpat od jiných.

  1. Odměňte se za úspěch

Umění prodat sebe a své úspěchy je obrovské téma. A základní chyba, kterou v této oblasti my ženy děláme, je skryta ve starém přísloví: Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Nikdo si vás nevšimne, pokud se nebudete umět prodat. Všichni máme tolik svých starostí a kolem nás je tolik vjemů, že opravdu nemáme prostor na to sami od sebe vést v podrobné patrnosti, kolik toho kdo jiný udělal. Sedněte si, sepište si, co se vám povedlo například za poslední půlrok, případně vyrobte prezentaci, kterou pak můžete ukázat svému nadřízenému při pravidelném hodnocení. A kdo ví, třeba to povede i ke zvýšení platu. K čemu to ale povede stoprocentně je zvýšení vaší motivace. Úspěch je totiž opojný a pokud se za něj odměníte, neuvěřitelně vás to nakopne. Chválíme, a o to méně sebe. Takže si klidně řekněte: Super, další úspěšná prodejní sezóna za mnou, podařil se mi další efektivní plán, opět jsem uspořádala skvělý vánoční večírek a tak dále. Mějte se ráda a pochvalte se. Nikdo jiný to (většinou) neudělá.

  1. Najděte svůj vedlejšák

Jakkoliv je toto kontroverzní téma, týká se spousty lidí. Dříve jsme měly jednu profesi, se kterou jsme vystačily celý pracovní život: byly jsme prostě učitelky, lékařky, prodavačky… Dnes to tak už ale není. Jsme manažerky, k tomu lektorky, koučky, tvůrkyně obsahu a kdoví, co ještě. Abychom v dnešní době uspěly, potřebujeme mít co nejširší záběr, a tak se mnoho lidí vedle hlavního pracovního poměru u toho věnuje svým vlastním projektům, dělá konzultace, vede kurzy a podobně. Zkuste najít něco takového, co by vás bavilo – třeba půjde jen o kroužek pro děti jednou týdně, třeba si vytvoříte online platformu a budete školit ostatní po večerech, nebo budete do časopisu psát články o tématech, která jsou pro vás důležitá. Uvidíte, jaké kouzla to udělá s vaší motivací celkově. A navíc nikdy nevíte – třeba se z vedlejšáku jednou stane vytoužený dream job.

  1. Vytvořte si vlastní pracovní rituály

Rutina nemusí být nudná – naopak, když si vytvoříte vlastní malé pracovní rituály, může se stát důležitým zdrojem stability a radosti. Začněte třeba tím, že si každé ráno při kávě stanovíte tři hlavní úkoly dne. Nebo si naopak na konci týdne udělejte shrnutí, co se vám povedlo, a napište si nápady, co byste chtěly zlepšit. Nastavte si to klidně jako upomínku do mobilu, ať se vám to dostane pod kůži, až z toho stane zvyk. Takové rituály vám mohou pomoci najít v každodennosti malé radosti, na které se můžete těšit. Protože život je tvořen malými radostmi, které můžeme najít doslova kdekoliv.

Chcete se naučit, jak dobře delegovat, zjistit další tipy a tím získat čas pro sebe? Zabránit tomu, abyste nevyhořely a bavila vás vaše práce?

Toto a mnohem více se dozvíte v rámci online MASTERCLASS webináře:

JAK PŘEDCHÁZET SYNDROMU VYHOŘENÍ A NAJÍT WORKLIFE BALANCE

Získáte praktické nástroje, jak delegovat, jak pracovat s vyhořením a jak si nastavit zdravě hranice. Během dvou hodin vám předám více jak 25 let zkušeností. Mým posláním je podporovat ženy při prorážení skleněných stropů. Aby se přestaly bát a podceňovat.

Zjistěte více na masterclass